czw, 26 czerwca 2014

O rewolucyjnej zmianie społecznej. W sieci i poza nią

Moje edumedia. Blog Damiana Muszyńskiego
O rewolucyjnej zmianie społecznej. W sieci i poza nią Fot. Damian Muszyński

Miałem przyjemność uczestniczyć w środę w premierowym pokazie filmu „#chicagoGirl – Facebookowa rewolucja”. Dokument przedstawia losy młodej Syryjki mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, koordynującej za pomocą mediów społecznościowych działaniami syryjskich rewolucjonistów. Film to wyrazisty, czasami drastyczny obraz sprzeciwu wobec dyktatury Baszszara al-Assada. Dokument, a zwłaszcza dyskusja po pokazie dotyczyły głównie problematyki emigracyjnej, mnie jednak szczególnie zainteresował charakter, a właściwie ewolucja oporu stawianego reżimowi przez bohaterów filmu.

Dziewiętnastolatka Ala’a Basatneh ukazywana jest w pierwszej części dokumentu jako sprawna organizatorka wykorzystująca w swoich działaniach narzędzia komunikacji zapośredniczonej. Wraz z przyjaciółmi mieszkającymi w Syrii uczestniczy w rewolucji poprzez Facebooka, Twittera, Skype’a (większość z nich - współpracowników nastolatki - ginie zresztą w walkach opozycji z siłami Baszszara al-Assada). W drugiej części Ala’a, jak i żyjący, walczący do tej pory z użyciem technologii komunikacyjnych przyjaciele młodej Syryjki, decydują się na stawianie oporu z użyciem broni, lub - jak w przypadku głównej bohaterki - pomagając w transporcie niezbędnego sprzętu i leków ze Stanów Zjednoczonych do Syrii.

Dlaczego film uważam za znaczący? Po pierwsze - obraz nie mityzuje znaczenia Internetu i mediów społecznościowych w procesie wprowadzania zmiany społecznej. Sięgając pamięcią - robił to w sposób nieznośny inny dokument pt. “We Are Legion: The Story of the Hacktivists” w reżyserii Briana Knappenbergera, przedstawiający grupę Anonymous, która zasłynęła walką z przepisami antypirackimi (słynne protesty przeciw ACTA), okazywała wsparcie założycielowi WikiLeaks, czy służyła pomocą ruchowi Occupy Wall Street. Oba dokumenty powstały prawie w tym samym czasie, mimo to różnią się właściwie wszystkim, jeśli chodzi o postrzeganie siły i znaczenia sieci społecznych i infrastruktury Internetu w relacji do oczekiwanej i realnej zmiany.

Po drugie: „#chicagoGirl – Facebookowa rewolucja” to również dokument o doświadczeniach współczesnych nastolatków - w tym sensie, że świetnie opowiada o strategiach korzystania przez młodych ludzi z technologii cyfrowych. Ala’a Basatneh i jej przyjaciele traktują Internet jako narzędzie - nie jest w relacji do “wielkiej technologii” budowana żadna narracji tożsamotwórcza, nie są też konstruowane “wielkie opowieści”. Internet jest instrumentem, a zmiana społeczna jest możliwa tylko przez realne działanie - zdaje się mówić bohaterka dokumentu, pakując walizki i wyjeżdżając do Syrii.

Film w reżyserii Joego Piscatelli zdobył Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni dla obrazu o tematyce migracyjnej przyznanej po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu Planete+ Doc W dyskusji po pokazie wzięli udział Przemysław Gulda, dziennikarz Gazety Wyborczej, Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete+ Doc FF oraz Edwin Bendyk, dziennikarz „Polityki”. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu Stacja Emigracja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Fot: Damian Muszyński

 

Damian Muszyński

 Pedagog mediów, medioznawca, nauczyciel akademicki, badacz, poeta.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież