sb, 20 grudnia 2014

Żegnaj Święty Mikołaju

Opinie, pochwały, krytyki, banały. Blog Roberta Zawady

Czy wierzycie w istnienie Świętego Mikołaja? Sądzę, że już od jakiegoś czasu nie. A Wasze dzieci? Większość z nich jest z pewnością przekonanych, że prezenty pod pięknie przystrojoną choinką pojawiły się nie wiadomo kiedy za sprawą sprytnego, jak co roku nie dającego się złapać na gorącym uczynku, brodatego ulubieńca. Dzieciom nie przeszkadza, że dorośli często nieudolnie plączą się w opowieściach o Mikołajach, elfach, wróżkach Zębuszkach, czy innych Gwiazdkach. One w nie wierzą bezgranicznie i tyle.

Ich dziecięce główki nie zaprzątają sobie głowy rozważaniem dlaczego szóstego grudnia jest u nich w domu jakiś mały Mikołajek, który wkłada im do butów słodycze, a w mieszkaniu koleżanki obok w tym samym dniu prawdziwy Mikołaj z dużą białą brodą wyjmuje prezenty z wielkiego wora. Nie pytają też, a jeśli nawet to nie oczekują raczej racjonalnej odpowiedzi, dlaczego u jednych w Wigilię jest Święty Mikołaj, u innych Dziadek Mróz, a jeszcze gdzie indziej prezenty kładzie pod zielonym świerkiem Gwiazdka, Gwiazdor, Śnieżynka, czy  też Dzieciątko lub Aniołek.

Najważniejsze dla naszych pociech jest to, żeby te prezenty były i już. Piszą co roku długie listy ze swoimi wymarzonymi zabawkami i są przekonane, że ten starszy brodaty pan przywiezie im na swoich saniach zaprzężonych w naddźwiękowe renifery dokładnie to o czym marzą.

I, o dziwo, tak się zazwyczaj dzieje!

Każdy jednak prędzej czy później dowie się prawdy. Oznacza to również, że zrozumie, iż my, rodzice, dziadkowie, kuzyni, oszukiwaliśmy je przez te wszystkie lata.  Czy to jest z naszej strony uczciwe?

Ja i moja żona w tym roku postanowiliśmy wyznać starszej córce całą prawdę. Woleliśmy, żeby dowiedziała się od nas, a nie od szydzących z łatwowiernych starszych kolegów, czy też z telewizji. Przede wszystkim kierowaliśmy się jednak rodzajem uczciwości wobec naszego dziecka. Nie można w nieskończoność wmawiać dzieciom bzdur. Kiedyś musi nadejść moment wyjawienia prawdy i uznaliśmy, że to jest właśnie ten moment.

W zasadzie nasza córka była już jedyną osobą (mimo iż nie jedynym dzieckiem), która podczas rodzinnych spotkań wigilijnych oczekiwała nadzwyczajności. To wydawało się nam nieuczciwe.

Pewnie wielu z Was myśli teraz, że tak nie można, że to super dla dziecka jak wierzy jak najdłużej, że magia i tak dalej. Pewnie tak. Mimo to, wolę sam przyznać się do oszustwa niż zostać na nim przyłapanym.

Tak czy siak, postanowienie to jedno, a realizacja to zupełnie co innego. Jak bowiem najłagodniej przekazać dziecku taką rewolucyjną wiadomość?

Postanowiłem przygotować nieco grunt przed decydującym uderzeniem. W związku z tym co kilka dni starałem się swoimi bystrymi spostrzeżeniami nakierowywać córkę na właściwy kierunek.

- Sądzisz, że taki Święty Mikołaj jest w stanie przeczytać te wszystkie listy od dzieci z całego świata? – zapytałem kiedyś.

- Pewnie, a dlaczego nie? – odrzekła zaskoczona głupim pytaniem córka.

- No przecież nie wystarczyłoby mu na to czasu gdyby miał to zrobić. – Nakierowywałem.

- A dlaczego? Przecież on cały rok ma na to. Siedzi i czyta. Co ma do roboty? – Odpowiedziała.

- Ale jak to cały rok? Przecież dzieci nie piszą listów przez cały rok, tylko zaczynają w listopadzie. Pisałaś kiedyś list do Mikołaja w maju na przykład? – Kontynuowałem.

- W maju? A czemu miałabym pisać w maju? Przecież w maju mam urodziny, to i tak dostanę prezenty. – Odparła jakby była to najoczywistsza rzecz pod słońcem.

- No dobrze, tak czy inaczej, dzieci piszą listy bliżej Świąt Bożonarodzeniowych. Taki Mikołaj musiałby dostać na raz ogromną ilość listów. Wiesz ile dzieci żyje na świecie? Jeśli każde z nich napiszę list i on to zechce przeczytać, to nie wystarczy mu na to czasu do Świąt. Nie ma szans. – Wyjaśniłem.

- A ile? – spytała z zaciekawieniem córka.

- Co ile? – Odrzekłem trochę zniecierpliwiony.

- No ile jest dzieci na świecie? – Dopytała.

- Nie wiem, ale bardzo dużo, miliony. – Powiedziałem.

- To jak nie wiesz, to skąd wiesz, że nie zdąży? Jakoś zdąża prawda? – Powiedziała. – Poza tym ma elfy, pomocników, więc jeśli chcesz spytać jak dzieli prezenty, to ci od razu odpowiem, że oni za niego wszystko zrobią na czas. To jest taka wielka fabryka. Dają sobie zawsze radę. Nic się nie bój. – Córka pochyliła głowę nad tabletem, dając znać, że dalsze rozważania nie mają sensu.

Odczekałem kilka dni, po czym znowu rozpocząłem niewygodny temat.

- To w końcu kto przynosi te prezenty pod choinkę w Wigilię? – Zagaiłem z głupia frant.

- Jak to kto, Święty Mikołaj, no co ty tatuś? – córka spojrzała na mnie zdziwionym wzrokiem.

- I jak on to według Ciebie robi? – ciągnąłem temat.

- Normalnie, otwiera balkon, wrzuca prezenty i znika. Czemu pytasz? Przecież wiesz jak jest co roku. – odparła znudzona.

- I kiedy on te prezenty zostawia? Widziałaś go kiedyś? – nie dałem za wygraną.

- Przynosi wtedy, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. I zostawia je jak nikt nie patrzy, dlatego go nigdy nie widzieliśmy. – wytłumaczyła.

- Przecież jeśli ty zobaczysz na niebie gwiazdkę, to tą samą gwiazdkę widzą setki dzieci gdzie indziej. To on strasznie szybki musi być ten Mikołaj, żeby tak w jednej chwili tyle prezentów położyć w tak wielu domach. Nie sądzisz? – czułem, że zmierzam w dobrym kierunku.

- No jasne, że jest szybki. On ma odrzutowe sanie. My kiedyś je z klasą widzieliśmy w takim parku naukowym. Naprawdę są szybkie. Przejechały przez taki pokój chyba w sekundę. On z metr miał ten pokój albo nawet więcej. – wyjaśniła podekscytowana tym razem córka.

W zasadzie to po tych rozmowach przygotowawczych zacząłem się zastanawiać, czy to na pewno ja mam rację, że ten Mikołaj nie istnieje.

Nadszedł jednak dzień wyznania prawdy. Siedliśmy z żoną w pokoju i poprosiliśmy córkę.

- Chcemy ci powiedzieć o czymś bardzo ważnym. Usiądź proszę i posłuchaj. – powiedziałem z powagą.

Córka patrzyła na nas nieufnie i zastanawiała się, co takiego istotnego chcemy jej przekazać. Usiadła koło nas i z wypiekami na twarzy powiedziała:

- Będę miała kolejną siostrę?

- Nie, to nie o to chodzi. – spojrzeliśmy z żoną na siebie zaskoczeni.

- Opowiem ci pewną historię. Kiedy byłem w twoim wieku do naszego domu, jak co roku, przyszedł Święty Mikołaj. Wtedy po raz pierwszy zauważyłem, że ma on na nogach buty mojego taty. Kiedy podszedłem, żeby wziąć od niego prezent, odkleiła mu się biała broda i ukazała się twarz mojego ojca. Pamiętam jak bardzo oszukany się wtedy poczułem. Nie dałem jednak tego po sobie poznać. Przez kolejne lata znajdowałem prezenty poupychane w szafie. Te same, które niby przynosił mi Święty Mikołaj później pod choinkę. W taki sposób dowiedziałem się, że Święty Mikołaj nie istnieje, a prezenty kupują mi rodzice i rodzina. I wiesz co, nie przeszkadzało mi to, że nie ma Mikołaja, ale to, że nikt mi o tym nie powiedział. Dlatego postanowiliśmy z mamą, że powiemy Ci jak jest naprawdę. – wypuściłem powietrze.

W oczach córki zobaczyłem wielkie zaskoczenie. Patrzyła to na mnie to na żonę jakby oczekiwała, że ona wszystkiemu zaprzeczy.

- Ja z kolei dowiedziałam się tej prawdy od mojego starszego brata. Smutno mi było na początku, ale później czułam się lepiej, doroślej. – powiedziała żona.

Córka zaniemówiła. Jej oczy stawały się coraz bardziej szkliste. W końcu przemówiła ze łzami w oczach.

- Jak to nie ma Mikołaja? To ja teraz wszystko rozumiem. Te listy, które tak dokładnie czytaliście, dopytywaliście się o szczegóły. Prezenty dokładnie takie same jak widzieliśmy na półce w sklepie. Ale w jaki sposób one wskakiwały pod choinkę tak, że nikt tego nie widział? – dopytywała z wciąż lekkim niedowierzaniem.

- Zawsze ktoś zostawał w pokoju, wrzucał szybko prezenty, otwierał balkon i dołączał do pozostałych. – wyjaśniłem.

- No tak, teraz wszystko rozumiem. – córka rozpłakała się na dobre.

- Nie ma kochanie Mikołaja, Wróżek Zębuszek ani Gwiazdek. – dodała żona.

- A  chociaż Zajączek? – wyszlochała ze łzami w oczach córka.

- Niestety też nie. – dodałem, pozbawiając ją bezlitośnie ostatniej nadziei.

- Nic się nie zmieni skarbie. Nadal będziesz dostawać prezenty w każde święto. Tak jak do tej pory. Teraz jedynie będziesz bardziej świadoma skąd się one biorą. Co więcej, teraz również ty możesz zrobić komuś prezent jeśli zechcesz. Nie musisz do tego celu używać pośredników takich jak Mikołaj, Śnieżynka czy Zajączek. Sama wiesz jak to jest z pośrednikami. – uśmiechnąłem się szczerze.

Na twarzy córki w końcu również pojawił się uśmiech. Przytuliła nas obojga i poszła do swojego pokoju. Po chwili zabawy nie było już po niej widać śladu rozczarowania. Poprosiłem ją jeszcze o to, aby nie chwaliła się za bardzo swoją nową wiedzą w szkole. Jeśli dzieci mają dowiadywać się o takich rzeczach, to lepiej od kogoś bliskiego, komu można zaufać niż od swoich kolegów czy koleżanek.

Teraz czekamy na Wigilię. Ciekawe jak po raz pierwszy w swoim życiu nasza uświadomiona córka zareaguje na leżące pod choinką prezenty? Może jednak wciąż w jej głowie tli się iskierka nadziei, że rodzice żartowali i tak naprawdę to Święty Mikołaj stoi za tym wszystkim?

Wszystkim czytelnikom blogów Radia Gdańsk życzę zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech do tych, którzy wierzą przyjdzie Gwiazdor, Mikołaj, czy Gwiazdka z workiem pełnym prezentów, a dla całej reszty prezenty niech przyniosą najbliżsi.

Komentarze   

0 # Nadine 2019-11-16 05:20
Yes! Finally someone writes about online pharmacies.

Check out my web blog: Buy Candibene online: canadianpharmacyonl.com/.../.. .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Elvia 2019-11-15 23:06
Today, I went to the beach with my children. I
found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
"You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!


Take a look at my website; canadian pharmaceuticals online: waldorfwiki.de/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Maurice 2019-11-15 18:22
When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now
on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment.
Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
Kudos!

Visit my web page :: canadian pharmacies: gtublog.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Yong 2019-11-05 06:22
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it,
any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me crazy so any help is
very much appreciated.

Feel free to surf to my web blog ... cialis
5mg prix: btc-f.org/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Franziska 2019-11-05 03:00
Good way of telling, and fastidious article to take information about my presentation topic, which i am
going to deliver in university.

my web site Buy
Mayfung terbinafin online: canadianpharmacyonl.com/.../.. .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jackie 2019-11-03 22:49
Thankfulness to my father who told me concerning this blog, this web site
is in fact awesome.

Feel free to surf to my web blog ... [url=https://ca nadianpharmacyo nl.com/categori es/Man's-Health /Vimax]Buy vimax online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jerome 2019-10-30 01:14
Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Cheers

my page cialis generic: www.crak...cing.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ouida 2019-10-15 17:47
Thanks for one's marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you may be a great
author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back in the future.
I want to encourage that you continue your great job, have a nice evening!


Here is my site: Cialis tadalafil: cledi.org.cn/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Margarette 2019-10-09 08:12
That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.
Simple but very accurate info… Thanks for sharing this one.

A must read post!

my web site tadalafil tablets: swlive.it/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Layla 2019-10-04 21:56
Wonderful work! This is the kind of info that should be
shared across the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this put up upper!
Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

my website :: online viagra: cledi.org.cn/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Nidia 2019-10-01 01:09
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. Many thanks

Look at my web-site viagra 100mg: waldorfwiki.de/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Cassie 2019-09-27 09:05
I just couldn't depart your web site prior to suggesting that I actually loved the standard
info a person provide on your guests? Is gonna be back continuously in order
to check up on new posts

Stop by my website; viagra generic: myc64.org/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Juliet 2019-09-26 10:10
Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless,
just wanted to say superb blog!

Also visit my webpage; viagra pills: ifc.taofour.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Piper 2019-09-25 23:18
I go to see every day some web sites and blogs to read
articles or reviews, however this blog provides feature based posts.


My webpage ... online pharmacy viagra: bakiciilan.site/.../104753
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kassandra 2019-09-18 11:04
Just desire to say your article is as astounding.
The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.


my blog post - buy cialis online: http:///phpinfo.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fbabecolate.com%2F%3Ebuy+cialis+online%3C%2Fa%3E
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Marquita 2019-09-13 06:25
Touche. Sound arguments. Keep up the amazing spirit.


Also visit my blog post generic viagra
without subscription: wiki.ins.gob.pe/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rosalind 2019-09-09 02:54
Hi there every one, here every person is sharing these kinds of knowledge, so it's pleasant to read this web site, and I
used to pay a visit this webpage everyday.

My web-site generic cialis: cialisda.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Reagan 2019-09-04 08:24
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is important and all.
However just imagine if you added some great visuals or videos to give
your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this
website could definitely be one of the greatest in its field.
Awesome blog!

Also visit my website medicine online order: 46.32.240.43/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Ginger 2019-09-03 23:10
My brother recommended I might like this web site.
He was totally right. This post truly made my day.
You cann't imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!


my blog :: viagra without a doctor prescription walmart: aryanstore.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Veola 2019-09-01 23:50
Ahaa, its pleasant discussion concerning this paragraph at this place at this website, I have
read all that, so at this time me also commenting at this place.


Visit my webpage viagra tablets: aqhwxh.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Shirley 2019-08-19 14:10
Awesome! Its genuinely awesome post, I have got much clear idea
about from this post.

Here is my page: viagra without a doctor prescription: neutral-mores.net/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Tory 2019-08-19 13:16
This site really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn't know who to ask.


My web-site - generic viagra without subscription: scriptzees.com/.../adrienec162
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Kate 2019-08-19 10:40
I am really happy to read this web site posts which contains plenty
of useful facts, thanks for providing these information.

Feel free to surf to my blog post ... canada pharmacy: wikiriesgo.com/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Jade 2019-08-17 09:40
It's very trouble-free to find out any topic on web as compared to books,
as I found this article at this site.

Here is my web-site ... meds online without doctor prescription: accessories.ipt.pw/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Mickey 2019-08-17 04:31
Hi there, You've done a great job. I'll certainly digg it and personally suggest
to my friends. I am confident they'll be benefited from this web site.


my website - viagra without prescription: wiki.syracuseinprint.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Audrey 2019-08-16 11:21
Awesome article.

My blog post :: viagra without
a doctor prescription walmart: arkay.se/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Malcolm 2019-08-15 18:49
Great article, totally what I needed.

Feel free to surf to my page - cialis lowest price: midasuser.cn/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Marsha 2019-08-15 00:14
It's amazing for me to have a web page, which is helpful designed for my know-how.
thanks admin

Feel free to surf to my blog post; canadian online
pharmacies: www.sanmunet.cn/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Cortney 2019-08-09 05:24
After checking out a few of the blog posts on your web page, I really appreciate your technique of blogging.

I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
Take a look at my website too and let me know your opinion.

Check out my site ... cialis generico online: kurdahl.de/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Maria 2019-07-27 06:27
The other day, while I was at work, my sister stole my
apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has
83 views. I know this is entirely off topic but
I had to share it with someone!

Take a look at my web blog ... generic cialis: wiki.masterhpc.es/.../.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Camille 2019-07-21 09:49
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having problems with your
RSS. I don't know why I can't join it. Is there anybody else getting the
same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!

my webpage - cialis 20mg: cialisvie.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Lucie 2019-07-19 21:59
I'm not sure where you are getting your information, but great topic.
I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for fantastic information I was looking for this information for
my mission.

Also visit my webpage ... cialis 5 mg: mcdonogh35archive.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Chelsey 2019-07-05 09:19
Howdy I am so grateful I found your blog, I really found you by mistake, while I was searching
on Google for something else, Nonetheless I
am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do
keep up the great jo.

Feel free to surf to my web blog: canadian pharmacies
online: 18.188.87.57/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Molly 2019-07-02 18:57
I'm extremely inspired with your writing talents as neatly as with
the format for your weblog. Is that this a paid topic or did
you customize it your self? Either way keep up the nice quality
writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..


Feel free to visit my webpage ... generic viagra
100mg: bathfarmersmarket.org/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Chanel 2019-06-26 10:27
This is a topic which is close to my heart... Cheers! Exactly where
are your contact details though?

my web site - buy generic viagra: level-one.ru/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Marisol 2019-05-11 18:22
Hiya! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My website looks weird when browsing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

If you have any recommendations , please share.
Many thanks!

Feel free to visit my page: canada pharmacy: canadianpharmacytousa.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Lakesha 2019-05-08 09:10
Thanks for one's marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you will be a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back down the road.
I want to encourage one to continue your great writing, have a nice evening!


Feel free to visit my website ... canadian pharmacies shipping to usa: canadianpharmacyies.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Aubrey 2019-03-26 15:21
Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers
and starting a new initiative in a community in the same
niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!


my site - viagra pills: wiki.retrocomp.net/.../...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Alisa 2019-03-21 01:30
Because the admin of this site is working, no doubt very quickly it will be
well-known, due to its feature contents.

Check out my site: generic
for cialis: cialisiv.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Fred 2019-03-20 16:46
hello!,I like your writing so a lot! percentage we keep in touch more approximately your article on AOL?

I need a specialist in this house to unravel my problem.
Maybe that is you! Having a look forward to see you.


Here is my website order prescriptions online without doctor: cialisonl.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Graciela 2019-03-20 04:11
I'm really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility problems?
A couple of my blog audience have complained about
my website not working correctly in Explorer but
looks great in Firefox. Do you have any suggestions to
help fix this issue?

Here is my web page; Buy cialis online: cialisbuys.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Allie 2019-03-06 11:06
Greetings from Colorado! I'm bored at work so I decided
to check out your blog on my iphone during lunch break.

I love the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get
home. I'm shocked at how fast your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!


Feel free to visit my web-site - 100mg viagra without
a doctor prescription: withoutadoctorsprescriptions.c om/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Joanne 2019-02-23 23:43
It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things
or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!

my website Tadalafil tablets: babecolate.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Felix 2019-01-09 09:50
After I originally left a comment I seem to
have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the
exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service?
Appreciate it!

My site - online pharmacies: canadianpharmacyonli.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Rosaria 2018-05-04 13:59
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thanks a lot!

Here is my blog ... choc: liftheightinsoles.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Gemma 2017-07-29 09:42
Fastidious replies in return of this query with solid
arguments and explaining the whole thing about that.My webpage - foot pain conditions; venomousblackma53.snack.ws/: venomousblackma53.snack.ws/,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # MIkołaj 2014-12-23 11:30
A właśnie, że istnieję!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+3 # Dorota 2014-12-22 10:08
Ja byłam najszczęśliwszy m dzieckiem pod słońcem, bo choć wiedziałam, że babcia wcale nie spotkała Mikołaja na rynku i że część prezentów jest od rodziców to nadal wierzyłam, że część prezentów pod choinką jest od Mikołaja. A wierzyłam dłuuuuuuuuuuuuu uugo (aż wstyd się przyznać jak długo), am gdy w końcu rodzice uznali, że dość tych głupot to święta straciły cały urok. Z resztą mama była dobra w te klocki - prezenty trzymała w worku na balkonie, więc łatwo je było wrzucić pod choinkę i były zimne :) bawiła się też w detektywa i jeśli nie przechwyciła listu do Mikołaja to potrafiła odczytać listę życzeń z kolejnej karki w bloku, na którym pisany był list. A przecież kto by mamę podejrzewał, że była Mikołajem :). No i jeszcze dostałam kiedyś list z Laponii - i jak tu nie wierzyć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
+2 # słuchacz103,7 2014-12-21 02:36
"- Chcemy ci powiedzieć o czymś bardzo ważnym. Usiądź proszę i posłuchaj. – powiedziałem z powagą."
"- Będę miała kolejną siostrę?" [ ;-) ]
"- Nie, to nie o to chodzi.
– spojrzeliśmy z żoną na siebie zaskoczeni."
...
I Kto tu został zaskoczony Panie Robercie ;)
...
Zdrowych, rodzinnych, pogodnych
(nie tylko atmosferycznie: ) i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia Państwu "Z."
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież